FAQ

Časté otázky

Investice na Costa del Sol se vyplatí! Ceny španělských nemovitostí patří dlouhodobě k nejnižším ze zemí jihozápadní Evropy. Dle lokality, typu a kvality nemovitosti včetně možností jejího pronájmu se dá kalkulovat s investičním zhodnocením ve výši 6 – 8 % p.a.

Jak si vybrat nemovitost ve Španělsku?

Dříve než se pustíte do výběru vysněné nemovitosti, je třeba se zamyslet nad tím, že nemovitost je determinována řadou vedlejších faktorů, které jsou pro její pořízení a užívání velmi důležité. Jedná se například o dostupnost nemovitosti po příjezdové komunikaci, vzdálenost od základní infrastruktury – obchody, zdravotnické zařízení, školy, sportoviště, blízkost moře, hor, v jakém sousedství se nemovitost nachází, její stáří, orientace, forma vlastnictví atd.

Proč právě Andalusie a Costa del Sol?

Oblast tzv. Slunečného pobřeží patří mezi nejluxusnější španělské pobřeží, což se promítá také do cen nemovitostí, které jsou asi o třetinu vyšší než např. na Costa Brava. Vyšší cena je ovšem vykompenzována jedinečností celé oblasti, která už déle než 4 desetiletí láká k aktivnímu životu řady cizinců ze západní i východní Evropy. Golf, moře, nádherná příroda, maurské i křesťanské památky, muzea, gastronomie, to je jen malý výčet toho, proč by Vaše investice měla směřovat právě sem.

Co je to NIE – daňové identifikační číslo a k čemu je potřeba?

NIE je daňové identifikační číslo cizince, jehož vydání spadá do kompetence Ministerstva vnitra. Uděluje se na žádost každému cizinci, který hodlá ve Španělsku rozvíjet ekonomické, sociální nebo profesní vazby. Je třeba o něj zažádat buď ve Španělsku na cizinecké policii nebo v České republice na konzulátu Španělského království. NIE je identifikátor kupujícího, který musí být uveden v kupní smlouvě a klient jej musí mít uděleno před podpisem smlouvy u notáře.

Jak si ve Španělsku otevřít bankovní účet a platit z něj nákup nemovitosti?

Poté, co získáte NIE vedou Vaše kroky do banky, v níž si otevřete účet, z nějž budete financovat nákup nemovitosti. Stačí Vám k tomu platný doklad totožnosti, číslo NIE a doklad o činnosti (např. daňové přiznání, potvrzení o závislém příjmu, webové stránky). Účet budete využívat také k navedení na platby trvalých příkazů a inkasa spojeného s užíváním Vaší nemovitosti.

Je třeba při nákupu nemovitosti ve Španělsku složit zálohu nebo zádržné?

Při nákupu nemovitosti se skládá obvyklá záloha ve výši 10% kupní ceny, ale není neobvyklé složit tzv. zádržné ve výši 5.000 – 6.000 Euro (slouží jako rezervace nemovitosti) a poté do týdne až deseti dnů doplatit zálohu do výše 10% s podpisem budoucí kupní smlouvy. Tato slouží jako písemná garance dohodnutých podmínek (cena, podmínky prodeje, poplatky) a toho, že se v průběhu koupě až do podpisu kupní smlouvy u notáře tyto podmínky nezmění.

Mohu být v procesu koupě zastoupen?

Ano, je možné udělit notářsky ověřenou plnou moc osobě (advokát, Gestoría), která bude jednat v zastoupení Vaším jménem.

Kdy nastává převod nemovitosti a jakou funkci plní notářský zápis o převodu nemovitosti?

Escritura de compraventa – neboli notářský zápis o převodu nemovitosti je jediným právním podkladem a smluvní formou nabytí nemovitosti. Vyhotovuje ji notář. Od okamžiku podpisu se kupující stává faktickým vlastníkem nemovitosti s právem s ní volně nakládat. Neprodleně po vyhotovení NZ požádá notář o změnu vlastníka v katastru nemovitostí. Samotný zápis v katastru nemovitostí trvá 4 – 6 měsíců, u nových developerských projektů to může být déle než 1 rok. Veškeré notářské poplatky včetně daní spojených s převodem nemovitosti hradí kupující a procesně vyřizuje notář.

Jak dlouho trvá dokončení transakce notářem?

Tato doba se pohybuje mezi 4 – 8 týdny od zaplacení zálohy, nicméně vždy záleží na konkrétních podmínkách transakce dohodnutých mezi kupujícím a prodávajícím.

Jaké jsou celkové náklady na pořízení nemovitosti ve Španělsku?

Ke kupní ceně nemovitosti je třeba připočíst 10 – 14% navíc. Tyto náklady zahrnují daň z převodu nemovitosti ve výši 7% (u nemovitostí z druhé ruky), notářské poplatky ve výši 1.000 – 1.500 Euro dle hodnoty majetku a počtu listin dokumentu, zápis do katastru nemovitostí 800 – 1.000 Euro a právní služby ve výši 1% z kupní ceny plus DPH. Daň z převodu se neplatí u novostavby. Zde se naopak k pořizovací ceně přičtě 10 % DPH.

Jaké jsou náklady spojené s vlastnictvím a provozem nemovitosti ve Španělsku?

Obdobně jako v tuzemsku, i ve Španělsku je majitel nemovitosti povinen hradit roční daň z nemovitosti, tzv. IBI, jejíž výši určuje místní municipalita a vypočítává se z katastrální hodnoty nemovitosti (v rozmezí cca 0,3 – 1,1%). Pokud nemovitost pronajímáte, musíte uhradit daň z příjmu fyzických osob (19,5 % plus 10 % DPH). U luxusních nemovitostí s hodnotou nad 700.000 Euro majitel platí navíc daň z majetku.

Kromě výše zmíněných daní hradí každý majitel nemovitosti formou inkasa vodu, elektřinu, plyn a případné pojištění nemovitosti. Většina apartmánů, ale i řadových domů je součástí společenství vlastníků, které si účtuje poplatky za údržbu a správu společných prostor (zahrada, bazén, úklid) včetně vody a elektřiny.

Potřebujete financovat nemovitost v zahraničí prodejem domu, bytu, pozemku v ČR? Rádi Vám pomůžeme. Vaši nemovitost zařadíme do naší české nabídky a zprostředkujeme její prodej.